Szumi dookoła las

Drukuj
Opublikowano
A. Kuziel Odsłony: 1457

W pochmurne kwietniowe popołudnie tropiciele ruszyli na odkrywczą wyprawę do lasu. Po półgodzinnym marszu przystąpili do działania. Zaczęli od porównania warunków panujących na skraju i w głębi lasu, na tapetę wzięli temperaturę, nasłonecznienie, siłę i kierunek wiatru oraz wilgotność. Następnie rozpoznali poszczególne warstwy lasu, przy okazji zastanawiali się jakie warunki panują w poszczególnych warstwach.

 

Baczni obserwatorzy wskazywali i nazywali charakterystyczne gatunki roślin, wsłuchali się w świergot ptaków i stukanie dzięcioła.

Jako grupa pomiarowo-plastyczna nie mogli nie opisać sylwetki wybranego gatunku drzewa - taśmą mierniczą zmierzyli rozpiętość drzewa, jego obwód no i oczywiście sporządzili szkic.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy stwierdzili, że las to otwarta księga przyrody, fabryka tlenu, filtr powietrza, magazyn wody, dostarczyciel drewna, miejsce pracy i wypoczynku oraz klimatyzator.

Czwartoklasiści tak mocno zaangażowali się w badania, że zapomnieli zrobić pamiątkowych zdjęć w terenie, nadrobili po powrocie.