Kto chce być silny i zdrowy jak ryba

Drukuj
Opublikowano
E. Adamczyk Odsłony: 2034

„Kto chce być silny zdrowy jak ryba…..” – czyli lekcja zdrowego odżywiania z pielęgniarką szkolną.

W naszej szkole kładzie się duży nacisk na edukację prozdrowotną, w którą w ostatnich tygodniach wpisały się pogadanki pielęgniarki szkolnej p. Marii  Zięby na temat prawidłowego odżywiania.

 

Wiadomo, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników, które mają wpływ na harmonijny rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewnia dziecku sprawność fizyczną, zdolność do nauki oraz chroni przed niedoborami energii i składników odżywczych, a także przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia. Należy o nią zadbać w szczególności, kiedy dziecko intensywnie się rozwija i potrzebuje energii, by sprostać codziennym szkolnym obowiązkom. Prawidłowa dieta ucznia jest punktem wyjścia do jego sukcesu.

W ramach zajęć z panią pielęgniarką uczniowie klasy 2b zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi prawidłowego odżywiania. Dowiedzieli się, że wieku szkolnym występują zwiększone potrzeby żywieniowe ze względu na: intensywny wzrost, dużą aktywność i sprawność umysłową. Uczniowie utrwalili wiedzę na temat piramidy zdrowego żywienia i produktów spożywczych  z pięciu głównych grup. Podkreślono rolę aktywności fizycznej jako nieodzownego elementu łączącego się                           z prawidłowym żywieniem.

Pod koniec spotkania uczniowie klasy 2b wzięli udział w quizie przygotowanym przez wychowawcę oraz odpowiadali na pytania pani pielęgniarki. Dzieci udzielając odpowiedzi na pytania, wykazały się  dużą wiedzą na temat prawidłowego sposobu odżywania, ale także  zdrowia i czystości. Pani pielęgniarka również chętnie odpowiadała na wszystkie pytania wykazując radość z tak dużego  zainteresowania tematem. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające.  Dzieci  utwierdziły się w przekonaniu o potrzebie zdrowego odżywiania, konieczności przestrzegania zasad higieny i dbania o swoje zdrowie.

Należy mieć nadzieję, że spotkania z „fachowcem od zdrowia" jeszcze bardziej przekonają uczniów naszej szkoły do sięgania po zdrową żywność i rezygnacji z tzw. „śmieciowego jedzenia", zawierającego mnóstwo cukru, tłuszczu i sztucznych składników.