„Zdrowe żywienie rodziny kluczem do zdrowego żywienia dzieci…”

E. Adamczyk Odsłony: 918

Powszechnie wiadomo, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników, które mają wpływ na harmonijny rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewnia dziecku sprawność fizyczną, zdolność do nauki oraz chroni przed niedoborami energii i składników odżywczych, a także przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia. Należy o nią zadbać w szczególności, kiedy dziecko intensywnie się rozwija i potrzebuje energii, by sprostać codziennym szkolnym obowiązkom. Prawidłowa dieta ucznia jest punktem wyjścia do jego sukcesu.

Zwyczaje i nawyki żywieniowe ukształtowane w okresie dziecięcym i nastoletnim rzutują na dalszy rozwój i zdrowie człowieka, a kiedy są nieprawidłowe trudno je wyeliminować.

15 stycznia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Warszawy       w Kamienicy odbyła się prelekcja dla rodziców dotycząca zdrowego odżywiania.
Dietetyk mgr inż. Aleksandra Biskup z  Centrum Dietetycznego  „Naturhouse”           z  Limanowej prowadząca spotkanie przedstawiła rodzicom prezentację multimedialną oraz omówiła zasady walki z nadwagą i otyłością. Szczegółowo odniosła się do tego co jeść i ile porcji dziennie.  Pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na spożywanie w ciągu dnia pięciu porcji warzyw i owoców, które ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych uchronią nas od nadwagi i wielu chorób. Zachęcała do komponowania pełnowartościowego jadłospisu dla dzieci i całej rodziny. Uczulała na to, aby dzieci nie wychodziły             z domu bez śniadania oraz aby unikać słodzonych napojów, soków, batonów, chipsów, a zwiększyć spożycie wód niegazowanych, warzyw, owoców, nabiału. Prelekcja uświadomiła także rodzicom, jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć, z nieprawidłowego odżywiania się. Są nimi otyłość, zaburzenia                  w koncentracji, kłopoty w nauce, choroby nerek, nadciśnienie.

Rodzice z uwagą wysłuchali rad Pani dietetyk. Mamy nadzieję, że rodzice zadbają na równi ze szkołą o prawidłowe żywienie swoich  pociech, a na przerwach zobaczymy coraz więcej przyniesionych z domu na drugie śniadanie zdrowych kolorowych kanapek, owoców czy wody.

Dziękujmy  Pani dietetyk za przyjęcia naszego zaproszenia. To było bardzo pouczające i ciekawe spotkanie.