Dodawanie i odejmowanie – wesołe granie
Innowacja pedagogiczna „Dodawanie i odejmowanie – wesołe granie” – nauka pamięciowego dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10 i 20 przy wykorzystaniu na lekcjach gier karcianych i planszowych
Innowacja jest realizowana w klasie Ib w roku szkolnym 2023/24. Opiera się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwijanie umiejętności matematycznych oraz wdrażanie do logicznego myślenia.
Wprowadzając do nauki szkolnej elementy gier i zabaw, stwarzamy sytuacje, w których dzieci będą się angażowały w to co robią, będą chętniej pracowały i dążyły do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Jeśli rozwiązanie zadania matematycznego łączy się z wygraną, to dziecko angażuje się emocjonalnie, rozwiązuje zadania ze spotęgowanym zainteresowaniem, przy czym materiał zawarty w zadaniu zostaje bez trudności opanowany. W grze większe szanse ma ten kto gra lepiej, a więc kto potrafi przewidywać, poszukiwać, eliminować niepotrzebne kroki, jest pomysłowy i szybko się orientuje. Zabawy dydaktyczne stanowią więc skuteczną metodę stymulowania poznawczej i społeczno-emocjonalnej aktywności dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Uczenie się przez zabawę wyzwala ciekawość i zainteresowania poznawcze, wzbudza motywację do wykonywania zadań szkolnych i wpływa na rozwijanie twórczych postaw poznawczych dzieci. Najważniejszą rolą zabaw jest wzbudzanie w dzieciach entuzjazmu. Różnorodne zadania i ćwiczenia w formie gier i zabaw dydaktycznych mogą stać się dla dzieci źródłem sukcesów i pożądanych wyników.
1