opis
„Podróże z klasą” – wycieczka do Wrocławia
19.11.202430 i 31 października 2024 r. w ramach projektu „Podróże z klasą” 46 uczniów klas drugich i trzecich uczestniczyło w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia.
Celem wycieczki było zaznajomienie uczniów z najważniejszymi obiektami i zabytkami Wrocławia, upowszechnianie aktywnego wypoczynku oraz doskonalenie umiejętności życia w grupie.
Z Kamienicy autokarem wyruszyliśmy o godz. 6:30 i po około 6 godzinach dotarliśmy do pięknego Wrocławia. Wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Panoramy Racławickiej, która przedstawia artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami, stoczonej w okolicach wsi Racławice 4 kwietnia 1794r. Obraz ukazuje najważniejsze, zdaniem twórców, momenty bitwy. Zostali na nim przedstawieni uczestnicy bitwy, m. in. naczelnik Tadeusz Kościuszko. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty, które są idealnie dopasowane do obrazu.
Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na spacer po Starym Mieście, które słynie z kolorowych kamienic. Zobaczyliśmy Ratusz, będący perłą świeckiej architektury gotyckiej w Europie, a także Plac Solny z targiem kwiatowym. Spacerując po mieście uczniowie cieszyli się z każdego napotkanego krasnala. Wszystkim zależało na odnalezieniu jak największej liczby niewielkich rzeźb krasnali, których we Wrocławiu jest około 1000. Następnie udaliśmy się na najstarszą część Wrocławia - Ostrów Tumski, znaną wszystkim wyspę wrocławską. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po moście Tumskim (moście miłości), na którym do niedawna wisiało mnóstwo kłódeczek zawieszanych przez zakochane pary. Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek udaliśmy się do niezwykłego miejsca, którym jest bardzo nowoczesne, multimedialne centrum wody Hydropolis, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX- wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych. Każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie.
Po całym dniu pełnym emocji i wrażeń pojechaliśmy do hotelu , w którym zjedliśmy pyszną obiadokolację i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Drugi dzień był również pełen atrakcji. Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do ZOO i Parku Strzeleckiego.
Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania bogatego w egzotyczną zwierzynę wrocławskiego ZOO oraz Afrykarium. Była to niezwykła lekcja przyrody. Afrykarium to obiekt, który prezentuje życiodajne wody Afryki. Łącznie znajduje się w nim 19 basenów i zbiorników przedstawiających m. in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby, mogliśmy podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości 18 m. Widzieliśmy również pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały zaś ogromne krokodyle, bujna roślinność oraz piękne, różnorodne ptaki.
Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do restauracji na obiad, a następnie w drogę powrotną do Kamienicy.
Nasza wycieczka do Wrocławia była intensywna i pełna wrażeń. Mimo zmęczenia czuliśmy ogromną radość i satysfakcję z odkrycia tylu fascynujących miejsc. Wrocław oczarował nas swoją atmosferą i różnorodnością atrakcji, które sprawiają, że chce się tu wracać.
9
Święto Niepodległości
08.11.2024Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.
Narodowe Święto Niepodległości – dlaczego 11 listopada?
Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.
Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski.
Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.
MY . SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA – PAMIĘTAMY.
W tym roku, uroczysty apel z tej okazji, odbył się 8 listopada. Uczniowie klas ósmych przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Utwory poetyckie zaprezentowane przez ucznów oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MEiN ,,Szkoła do hymnu”. Projekt polega na tym, aby w ostatnim dniu roboczym przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.
Uczniowie kolejny raz udowodnili, że „wolność” i „niepodległość”, to dla nich cenne wartości, które należy pielęgnować i okazywać należny im szacunek. 106 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości zaowocowały wzorową postawą poczynając od najmłodszych dzieci do uczniów klas ósmych.
25
Światowy Dzień Kanapki
06.11.2024Dzień ten obchodzony jest 3 listopada. Przypomnijmy, skąd wzięła się ta pożywna przekąska. Na genialny pomysł przyrządzenia sandwicza, czyli dzisiejszej kanapki, wpadł hrabia Sandwich – John Montagu. To jemu zawdzięczamy zarówno angielską nazwę, jak i formę przekąski. Do stworzenia kanapki przyczyniło się – jak do wielu wynalazków – lenistwo. Hrabia był zapalonym miłośnikiem hazardu. Nie chcąc nawet na chwilę oderwać się od stołu z kartami, poprosił lokaja o podanie mu wołowiny włożonej między dwie kromki chleba, dzięki czemu nie musiał wstawać i brudzić rąk. Może nie przez przypadek słowo „kanapka” jest tak podobne do „kanapy”, z której też czasami ciężko jest się ruszyć… Choć często sama kanapka rusza się z nami – do pracy, szkoły i na uczelnię.
5 listopada Zarząd SU, chcąc uczcić to wyjątkowe święto, przygotował przepyszne, różnorodne kanapki, którymi poczęstowani zostali uczniowie i nauczyciele. Było zdrowo i kolorowo, bo na sandwiczach obok wędliny i nabiału pojawiły się też warzywa. Przekąski zniknęły ze stołów błyskawicznie, bo któż z nas przeszedłby obojętnie obok stołu kuszącego zapachem, kolorem i rzecz jasna – smakiem? Po dwukrotnej degustacji wszyscy smakosze zgodnie stwierdzili, że takie święta powinny być celebrowane znacznie częściej.
2
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024