• Wiem więcej o AIDS
          • Wiem więcej o AIDS

            16.12.2021

            1 grudnia to dzień, w którym ludzie na całym świecie dzielą się zdobytą wiedzą na temat tego, jak zapobiegać zakażeniom, pomagać chorym na AIDS, a także walczyć z nietolerancją. Dyskryminacja chorych, to często wynik reakcji lękowych niemających nic wspólnego z ochroną przed zakażeniem.

            Zabezpieczyć możemy się tylko przez rzetelną wiedzę, kiedy może dojść do zakażenia i wystrzeganie się tych sytuacji. W tym celu, jak co roku, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Limanowej zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję propagującą wiedzę o AIDS. 

            Uczniowie klas ósmych  uczestniczyli w nietypowej lekcji. Swoją wiedzę mogli zgłębiać z pomocą materiałów- broszury HIV/AIDS o co kaman? (https://aids.gov.pl/publikacje/175/), które otrzymali na swoje konto. Brali udział też w prezentacji multimedialnej pt. „Fakty i mity o AIDS”. Uczestnicy zmierzyli się też z zadaniami testowymi. Wszyscy uzyskali powyżej 70% punktów za test  i otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w akcji.

             

                                                                                                        AK,ID, JŁ

        • Spotkanie z podróżnikiem
          • Spotkanie z podróżnikiem

            08.12.2021

                    29 listopada gościł w naszej szkole pan Samuel Kempski z grupy Trzask, która od kilku lat współpracuje z naszą placówką. Tym razem wybraliśmy się do Omanu i Zjednoczonych Emiratów.

                  W trakcie tej wspaniałej prezentacji poznaliśmy historię przywódców – Sułtana Qaboosa i Szejka Zayeda  – którzy, mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj. Odwiedziliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya i dowiedzieliśmy się, jak kiedyś mogło wyglądać tam życie. Przyjrzeliśmy się też temu, jak „oswojone” jest dzisiaj to miejsce. Usłyszeliśmy też o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni. Jak są przystosowane do życia bez wody? Odwiedziliśmy targ wielbłądów, żeby sprawdzić, czy wciąż są tak cenne i czy ktoś je jeszcze kupuje. W górach Al Hajar na północy Omanu szukaliśmy Wielkiego Kanionu – czyli Wadi Ghul, gdzie deszcz nie padał od wielu miesięcy. Wędrując wzdłuż wybrzeża Omanu, odwiedziliśmy plażę, na której Żółwie Zielone składają swoje jajka. Sprawdzaliśmy, ile piasku trzeba wsypać do morza, żeby powstała sztuczna wyspa. Wyjechaliśmy na 125 piętro Burj Khalifa – najwyższej obecnie budowli na naszej planecie. Odwiedziliśmy też największy na świecie szpital dla sokołów w Abu Dhabi. Zobaczyliśmy, jak koryguje się dziób, ostrzy pazury, dokleja pióra, albo robi znacznie poważniejsze zabiegi. A wszystko po to, żeby szejk mógł zabrać na pustynię swojego pupila gotowego do polowania.

                        Dziękujemy za wszystkie cenne informacje, przekazane w interesujący sposób, za inspiracje i rozbudzoną w nas ciekawość świata. Zorganizowane spotkanie z doświadczonym globtroterem  jest niepodważalnym dowodem na to, że „podróże kształcą”.

        • 11 listopada w szkolnym projekcie
          • 11 listopada w szkolnym projekcie

            18.11.2021

            Tegoroczne obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  przyjęły u nas formę projektu pt. „Szkolny Kongres Ojczyźniany”. Jedni  przygotowywali się do koncertu pieśni patriotycznej, inni opracowali dekorację szkoły, aranżację sali gimnastycznej, gazetki klasowe, robili kotyliony i chorągiewki, a jeszcze inni  uczyli się recytacji. Wszystko to  na dzień poprzedzający uroczystości gminne, w których również zaznaczyliśmy swój czynny udział.

            10 listopada w pełnej gali i podniosłym szkolnym nastroju uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez ósmoklasistów, na którą złożyły się prozatorskie i poetyckie referaty - przeplecione pieśnią patriotyczną w wykonaniu innych przedstawicieli społeczności szkolnej. Po wystąpieniu uczniów klas ósmych wszyscy zebrani w sali gimnastycznej włączyli się w koncert pieśni patriotycznej (wyjątkowe pozytywne wrażenie wywarła na wszystkich klasa IIa), a następnie o godzinie 1111 przystąpiliśmy do czwartej już edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Również w tym dniu, przed akademią szkolną, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wyszli do społeczności lokalnej z kotylionami i ulotką zawierającą m.in. apel  o wywieszenie flagi upamiętniającej 11 listopada.

            11 listopada przedstawiciele społeczności szkolnej - m.in. grupa uczniów klas ósmych, siódmych i pierwszej, delegacja nauczycieli, delegacja SU, Poczet Sztandarowy - czynnie uczestniczyli w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowali oni na tę okazję część artystyczną, z którą wystąpili przed mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Wzięli też udział w przemarszu pod Pomnik Grunwaldzki, gdzie wysłuchali okazjonalnych przemówień i złożyli wiązanki kwiatów, a następnie na płycie rynku wysłuchali koncertu gminnej Orkiestry Dętej i obejrzeli przygotowany na ten dzień spot.

            Projekt zakończy się 30 listopada. Do wykonania zostały jeszcze zadania konkursowe (konkurs recytatorski, pieśni patriotycznej, ortograficzny i konkurs pt. „Moja Mała Ojczyzna”), których słowem kluczowym jest PATRIOTYZM.

            U. Faltyn

        • Wolni od nałogów!
          • Wolni od nałogów!

            18.11.2021

            Wolność to też odpowiedzialność, również za siebie. Tego ciągle trzeba się uczyć. O tym należy pamiętać.

             

            Jednym z zadań profilaktyki szkolnej jest promocja zdrowego stylu życia – drogi: przez odpowiedzialność do wolnosci. Uczniowie budują swoją świadomość w tym zakresie, uczestnicząc w różnych  akcjach. Podsumowaniem jednej z nich był konkurs „Wolni od nałogów” skierowany do uczniów klas I-VIII.

            Celem konkursu była promocja zdrowia, zdrowego stylu życia wolnego  od uzależnień, prezentacja negatywnego wpływu uzależnień na zdrowie, psychikę i relacje społeczne człowieka. Zadanie polegało na wykonaniu plakatu, dowolną techniką plastyczną.

            Konkurs - zorganizowany przez mgr Iwonę Dominik i mgr Anetę Kuziel we  współpracy z p. Zofią Kuchnią, Przewodniczącą Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  cieszył się dużym zainteresowaniem; nagrodzono 22 uczniów. Nagrody ufundowała p. Zofia Kuchnia.

            U. Faltyn

        • Poza salą lekcyjną
          • Poza salą lekcyjną

            18.11.2021

            Powakacyjny powrót do szkoły pozwolił na łączenie przyjemnego z pożytecznym - sprawdzanie teorii w praktyce. Ponownie, po dłuższej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną,  możliwymi stały się wycieczki klasowe.

            Spotkanie z teatrem

            Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznają różne teksty kultury, a wśród nich teatr. Zdobytą wiedzę teoretyczną mogli ugruntować w bliskim kontakcie z teatrem. Odwiedzili Teatr Współczesny i Teatr „Groteska”, gdzie obejrzeli różne spektakle (m.in. „Kamienie
            na szaniec”, „Przygody Tomka Sawyera”) i wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów oraz odkryli tajniki pracy niektórych ludzi teatru, dowiedzieli się też, że lalka lace w teatrze nierówna.

            W ogrodzie nauki

            Uczenie się przez doświadczenie przynosi pożądane efekty. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wycieczki do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. W tym niezwykłym miejscu wielu ogrodowych instalacji uczniowie poznawali tajniki nauk ścisłych, przechodząc m.in. przez Dziurawy labirynt czy analizując Model Układu Słonecznego. Skorzystali też z Odlotowego Placu Zabaw.

            Z legendą przez krakowski rynek

            Zwiedzając Rynek Główny w Krakowie, uczniowie zbierali informacje, przygotowując się
            do projektu związanego z legendą. Oglądane miejsca – punkty spaceru uwzględnią w pracach zespołowych poświęconych klasowemu spotkaniu z legendą.

            Z historią w tle

            Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie było lekcją interdyscyplinarną. Uczniowie dowiedzieli się, jaką  rolę odegrało lotnictwo w drugiej wojny światowej. Mogli też (niektórzy po raz pierwszy) dotknąć samolotu, zasiąść za jego sterami i na miejscu pasażera. Poznali informacje techniczne związane z maszyną latającą oraz  niektóre zawody branży lotniczej.

            Na pielgrzymim szlaku

            Tegoroczni ósmoklasiści autokarem udali się do Częstochowy. Tam, podążając za przewodnikiem, uczestniczyli w lekcji historii tego miejsca. Zwiedzili Jasnogórski Skarbiec, gdzie m.in. mogli podziwiać wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie i płatnerskie, różne wota – w tym: wota wiernych z różnych krajów świata, wota polskich królów, szlachty oraz bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych. Wzięli udział w odsłonięciu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Mszy Świętej i modlitwie różańcowej na jasnogórskich wałach.

             U. Faltyn

          • Informacja dla rodziców

            04.10.2021

            Płatność za obiady za X/2021

            20 dni x 3,50 = 70,00 zł

             

            Proszę o płatność do 10.10.2021r.

            Wzorem poprzedniego miesiąca należność za obiady wrzucać w woreczku lub kopercie do skrzynki pocztowej znajdującej się przy wejściu głównym do szkoły lub oddać wychowawcy klasy.

        • Pomagajmy Ziemi codziennie
          • Pomagajmy Ziemi codziennie

            20.09.2021

            Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona środowiska i traktuje ten problem po macoszemu, jak pusty frazes albo szumne hasło reklamowe. Tymczasem sytuacja jest na tyle poważna, że skutki niedbałości o Ziemię odczuwamy wyraźnie już dziś. Ważnym elementem edukacji społecznej jest kształtowanie świadomości ekologicznej w umysłach najmłodszych mieszkańców zielonej planety. 

            Akcja Sprzątanie Świata - Polska trwa nieprzerwanie od 1994 roku. W naszym kraju zainicjowała ją Mira Stanisławska-Meysztowicz. Jest to część międzynarodowego ruchu Clean Up The World, który ma swój początek w Australii. Od 1993 roku akcja odbywa się pod patronatem ONZ. Koordynatorem tego przedsięwzięcia w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Hasło tegorocznego sprzątania brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

             16 września 2021 r. również włączyliśmy się w tę akcję, bo dla nas to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii. Kto raz wyszedł posprzątać, nie będzie już śmiecić. To również okazja do tego, by rozwijać wrażliwość na naturę i problemy Matki Ziemi.. Zadanie to realizowaliśmy we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kamienicy. Dzień zaczęliśmy od teorii, odbyły się lekcje o tematyce z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Każdy uczestnik akcji otrzymał ulotkę pt. Jak segregować odpady?, przygotowaną przez SUEZ  (firma odbierająca odpady z terenu gminy K-ca). W oparciu o materiały Fundacji przygotowaliśmy gazetki tematyczne. Z rękawicami, workami i w dobrym humorze ruszyliśmy w teren posprzątać przydrożne rowy, chodniki,  park oraz ścieżkę rowerową.

            Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za zaangażowanie.

                                                                                                          SU i AK

        • Na podium wiedzy i umiejętności
          • Na podium wiedzy i umiejętności

            16.09.2021


            „Jesteśmy najlepsi”  –  tak mogliby powiedzieć absolwenci Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy.

            Ubiegłoroczni ósmoklasiści uzyskali wysokie wyniki egzaminu 2021. Okazali się najlepsi
            na tle gminy, powiatu, województwa i kraju. Poradzili sobi! Poziom wykonania przez nich zadań z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych może budzić satysfakcję; tym bardziej, że sytuacja pandemii, w jakiej przyszło się im uczyć, nie sprzyjała efektywnemu rozwojowi wiedzy i umiejętności.


            Brawo, Absolwenci Jedynki! GRATULUJEMY! Życzymy Wam sukcesów w nowych, wybranych przez Was szkołach.


            U. Faltyn

        • Sukcesy uczniów
          • Sukcesy uczniów

            28.06.2021

            Sukces Wojciecha z 4b I miejsce - etap regionalny, Wyróżnienie- etap wojewódzki XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem “Bezpiecznie na wsi mamy- od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”

            Zdjęcia z gali wreczenia nagród w Krakowie.

        • Gminny konkurs profilaktyczny
          • Gminny konkurs profilaktyczny

            21.06.2021

            Serdecznie gratulujemy Julii Mikołajczyk z klasy 2a i Malwinie Kuzak z klasy 2b za zajęcie III miejsca w gminnym konkursie profilaktycznym „My nałogom się nie damy – młodość naszą zachowamy” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szczawie we współpracy z Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Kamienica.

        • Muzeum Hobbita
          • Muzeum Hobbita

            21.06.2021

            11 czerwca uczniowie klasy 6a przygotowali wystawę związaną z omawianą lekturą Hobbit czyli tam i z powrotem. Sala 206 przerodziła się w nietypowe muzeum pełne eksponatów, wśród których nie zabrakło… włosów ze stopy Bilba Bagginsa.

            W dążeniu do perfekcji uczniowie przejęli również muzealne role i wcielili się w stróżów pilnujących, aby żaden z muzealnych skarbów nie został nawet dotknięty. Rolę przewodnika pełniła Hania, która objaśniała zainteresowanym pochodzenie poszczególnych przedmiotów i ich związek z powieścią.

            Wystawę zwiedzili koleżanki i koledzy z klasy 6b, 8a oraz dziewczęta z klasy 7a i 7b. Niestety nie wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać eksponaty, bo – jak każda instytucja – powstałe muzeum również funkcjonowało w określonych godzinach.

            Czy ta lekcja podobała się szóstoklasistom? Zapytajcie ich sami…

        • Mamy kota na punkcie mleka!
          • Mamy kota na punkcie mleka!

            16.06.2021

            Nasza szkoła bierze udział w programie promującym zdrowe odżywianie. Dzięki profilaktyce i promocji zdrowego stylu życia nasi uczniowie już od pierwszej klasy kształtują w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Uczniowie klas I-III otrzymali nowe "Mleczne karty pracy" oraz "Kocie zeszyty o mleku". Dzięki kolorowym materiałom uczniowie dowiedzą się jakie wartości odżywcze kryje mleko i jego przetwory, na czym polega proces UHT itp.

        • Zarybianie rzeki Kamienica
          • Zarybianie rzeki Kamienica

            09.06.2021

            Nowa galeria Zarybianie rzeki Kamienica została dodana do albumu fotograficznego

            We współpracy z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kamienicy uczniowie klasy 2a wzięli udział w zarybianiu rzeki Kamienica. Młode pstrągi i lipienie pochodzące z Ośrodka Zarybieniowego w Łopusznej zostały dziś wpuszczone do rzeki w celu odbudowania populacji danego gatunku ryb.

        • Gminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją"
          • Gminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją"

            05.05.2021

            Serdecznie gratulujemy Kasi Augustyniak, uczennicy klasy 3b zajęcia III miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim Spotkanie z poezją.

            Organizatorami konkursu już po raz dziewiąty były  Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawie oraz Szkoła Podstawowa w Zasadnem. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Kamienica i przebiegał w czterech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII.Finał konkursu odbył się 23 kwietnia 2021 roku. Nadesłane wcześniej prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Urszula Faltyn- nauczyciel języka polskiego, Hilary Majewski- pracownik GOK w Kamienicy, ksiądz Artur Bieniasz- wikariusz parafii  w Kamienicy. Pięknie brzmiały słowa deklamowane przez młodych artystów. Zaangażowanie, kunszt oraz pasję doceniło jury, które postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia.

            Brawa dla Kasi! 

    • Godziny dzwonków

      Czwartek 16.05.2024
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Librus Synergia